Česko má unikátní dopravní značku. Upozorňuje na umělé zasněžování

Moderní technologie, které využívají lyžařská střediska, mají vliv na provoz na pozemních komunikacích. Na konci loňského roku se na čtyřproudé komunikaci mezi Libercem a Turnovem objevila unikátní značka, která projíždějící řidiče upozorňuje na umělé zasněžování. Důvodem je technický sníh na silnici, ovšem provozovatel nedalekého lyžařského areálu tvrdí, že není jeho.

Ředitelství silnic a dálnic uvedlo, že jde o první svislé dopravní značení tohoto typu na území České republiky. Přibližně kilometr od komunikace se nachází hned dva lyžařské areály – areál Obří sud – Javorník a běžkařský areál ve Vesci. Podle komunikačního inženýra liberecké policie byla značka umístěna především kvůli Javorníku.

Dopravní značení bylo instalováno loni na podzim, využití našla v prosinci. Silničáři ji odklopují jen v době, kdy probíhá zasněžování. Značka se nachází kousek za Libercem ve směru na Turnov, další pak za odbočkou na Rádelský mlýn ve směru do Liberce. Jedná se o nejvýše položený úsek na dané trase.


Zdroj: http://video.idnes.cz/?idvideo=V170110_164904_liberec_jda

Roman Budský (Tým silniční bezpečnosti) uvedl, že smyslem dopravního značení je varovat řidiče před technickým sněhem, který by na holé silnici nečekali. To potvrdili i dotázaní řidiči, kteří po trase pravidelně jezdí. Připustili, že již několikrát zažili situaci, kdy se na jinak čisté vozovce objevila vrstva sněhu, přes kterou nebylo vidět ani vodorovné dopravní značení.

Odkud se sníh na silnicích bere, není jasné, protože ředitel areálu na Javorníku popírá, že by k pochybení došlo právě ze strany jím spravovaného střediska. Ředitelství silnic a dálnic již kontaktovalo provozovatele několika dalších areálů, avšak bezvýsledně. Mluvčí ŘSD uvedla, že například v Plavech se umělý sníh dostal mimo sjezdovku vzdušným prouděním v důsledku toho, že sněhové dělo mířilo příliš vysoko.

Zdroj fotografie a videa: deník idnes.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *