Ostatní články

Jak uspořit na dovolenou? Dávejte si peníze na spořicí účet

Spousta českých domácností žije od výplaty k výplatě, obzvlášť v době koronaviru, kdy tolik lidí přišlo o práci, nebo se jim snížily příjmy. V takovém případě je samozřejmě složité si nějaké peníze šetřit. Jestli vám ovšem něco z výplaty zbývá, určitě byste si měli dávat peníze stranou. Tak se šetří nejlépe – když peníze úplně oddělíte, třeba na spořicí účet.

Kam peníze dávat záleží na tom, na co šetříte, a hlavně v jak dlouhém časovém horizontu. Pokud spoříte například na bydlení nebo na auto, jež si chcete koupit za tři roky, nabízí se celá plejáda možností od stavebního spoření přes termínovaný vklad až po investiční fondy. Jestliže šetříte na dovolenou, vhodnou volbou je spořicí účet.

Proč si na dovolenou šetřit na spořicím účtu?

Protože vám umožňuje peníze kdykoliv vybrat. U spousty spořicích produktů není možné vybírat peníze libovolně, obvykle je musíte vložit na delší časový horizont, aby se vám to vůbec vyplatilo (např. kvůli vstupnímu poplatku).

Úroky na spořicím účtu sice nejsou nijak závratné, ale pořád lepší, než kdybyste peníze nechali ležet na účtu běžném. Velkou výhodou je navíc fyzické oddělení peněz. Když si každý měsíc pošlete tisícovku, dva tisíce či jiné množství na spořicí účet, prostě je neutratíte, protože na běžném účtu, z nějž vše platíte, nebudou.

Ještě spořicí účet nemáte? Zařiďte si ho online

Spousta bank dnes umožňuje zařídit spořicí účet online. Jeho vedení vás nic nestojí, takže to určitě udělejte. Můžete si prohlédnout na spořicí účty srovnání a podívat se, kde dostanete nejvyšší úrok. Úrokové sazby se ovšem mění, a tak není jisté, že banka, která je nyní nejvýhodnější, bude nejvýhodnější napořád.

Pokud se nakonec rozhodnete na dovolenou nejet, peníze na spořicím účtu můžete nechat. Spořte pravidelně, i když nemáte žádný konkrétní cíl. Vždycky je důležité mít nějakou zálohu pro případ nouze a právě spořicí účet je ideálním místem, kde tuto zálohu uchovávat.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *