Ostatní články

Jak vypovědět povinné ručení?

Povinné ručení je ze své podstaty opravdu povinné úplně pro každého majitele vozidla s přidělenou registrační značkou. Pokud jej platit nebudete, hrozí vám pokuta v řádech desetitisíců korun. Na druhou stranu si můžete sami vybrat, u koho si povinné ručení uzavřete.

Na internetu najdete spoustu kalkulaček, které vám pomohou najít nejvýhodnější nabídku povinného ručení, a pak můžete svou pojišťovnu změnit. Nejdříve budete ale muset podat výpověď povinného ručení, které máte v současnosti uzavřené.

Můžete vůbec podat výpověď povinného ručení zrovna teď?

Pro povinné ručení výpověď samozřejmě podáváte ve chvíli, kdy vozidlo prodáváte. Kdy jindy na to máte právo? Ke konci pojistného období, tedy 6 týdnů před datem ukončení pojistné smlouvy. Případně ve chvíli, kdy vám pojišťovna změní výši pojistného.

Výpověď je možná dát také do dvou měsíců od sjednání pojištění, a to bez udání důvodů. Pokud jste se tedy upsali k nevýhodnému povinnému ručení, máte čas to rychle změnit.

Co všechno musí obsahovat žádost o výpověď povinného ručení?

Výpověď musí obsahovat následující náležitosti:

  • důvod (např. prodej vozidla, změnu pojišťovny),
  • číslo vaší pojistné smlouvy,
  • vaše jméno, RČ či IČO, adresu a kontakt,
  • informace o vozidle (druh, značka, model, registrační značka, VIN),
  • datum a váš podpis.

Ačkoliv neexistuje žádný oficiální předepsaný formát výpovědi, můžete si stáhnout na výpověď povinného ručení vzor a do něj pouze doplnit vlastní údaje.

Výpověď je nezbytně nutné zaslat písemně, vyplněný vzor si tedy vytiskněte a zašlete na adresu pojišťovny. Nejste-li si adresou jistí, můžete se nejdříve informovat na infolince vaší pojišťovny.

Pojišťovnu pro povinné ručení vybírejte pečlivě

Není nutné zůstávat celý život u jedné pojišťovny, ale jak vidíte, není možné ji měnit libovolně několikrát za rok. Výpověď povinného ručení dohodou z důvodu změny pojišťovny většina pojišťoven neakceptuje. Vybírejte proto pečlivě, protože dobrým výběrem lze ušetřit nemalé finanční prostředky.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *