Ostatní články

Víte, jak funguje trh s autodíly v době internetu, a kde je levně nakoupit?

Kdo se nenaučí chytře vybírat autoservis, a ještě chytřeji nakupovat autodíly, ten své auto za dobu používání zaplatí vlastně dvakrát. Jak funguje trh s autodíly v době internetu musí znát proto každý majitel automobilu.

Průměrné stáří aut v ČR je 15 let. Skutečně tak milujeme stará auta?

V médiích se objevují silné řeči na téma, že se Česko stalo autovrakovištěm Evropy. Češi prý milují stará auta a stát se snaží přijít s čímkoliv, co by nám občanům stěžovalo starší vůz si pořídit. Nejdříve bychom se však měli zamyslet, proč tomu tak je. Nejde totiž jen o kupní sílu obyvatelstva, nebo nějakou pofidérní lásku ke starším vozům.

Zkuste žít na vesnici, zejména takové, kterou nevede vlaková trať, a nemá zde ani železniční zastávku. Eventuálně není v zajímavé lokalitě poblíž velkého města, kam se sestěhovali lidé do nově postaveného satelitu. Zjistíte, že bez auta zde žít nejde. Navíc si rozhodně s jedním nevystačíte a obvykle potřebuje svoje každá dospělá osoba v domácnosti. Umíte si ale představit, že takto do rodiny pořídíte třeba dvě až čtyři fungl nová auta? A tak nakujeme auta starší, nebo si opečováváme ta svá letitá autíčka. Vždyť pokud jezdí, není proč je měnit.

Mnohdy fungují třeba pouze jako přibližovadla do pár kilometrů vzdáleného městečka na nákup, do práce, na vlak, či do školky. A tak český občan mnohdy řeší spíše levný autoservis a levné náhradní autodíly, než novinky autosalonů. Protože přesně toto je to, co nás majitele starších vozů trápí.

Drahý servis dělají předražené autodíly

Dáme auto do servisu a máme pocit, že není vůbec drahým. Hodinová práce je téměř stejně vysoká v každém. A jelikož tu samou závadu neopravujeme obvykle po sobě vícekrát v různých servisech, navíc v krátkém časovém horizontu, nemáme srovnání, kolik bychom zaplatili celkem v jednom či v jiném servisu. Přitom ceny servisů se výrazně liší právě kvůli tomu, kolik si servis účtuje za součástky i spotřební materiál. A jako laik se v tom nevyznáme. Mnohdy i podotkneme, že to ložisko je nějaké drahé, přičemž se dozvíme, co bychom prý chtěli, když jsme si pořídili starého „bavoráka“. Na tyto řeči bychom ale jako zákazníci neměli dát. Naučme se být připraveni a nakupovat autosoučástky levněji. Protože to rozhodně jde.

Trh s autosoučástkami je kapitola sama o sobě

Ceny se výrazně liší. Jednu a tu samou součástku vyrábí více výrobců, což je první problém, kde vznikají rozdíly. Pak ale nastává situace, že i když kupujete tu stejnou součástku (od stejného výrobce) u různých prodejců, její cenu ovlivňuje délka prodejního řetězce od výrobce až k nám, zákazníkům. Obvykle se s každým dalším přeprodejcem v řadě cena zvyšuje. Pro nás zákazníky proto platí, snažit se součástky kupovat od prodejce, který má co nejblíže ke zdroji. Tím dnes jsou obvykle e-shopy – samozřejmě ne každý. Dobrým zdrojem pro nákup autodílů je Voton.cz.

Vyšší cenu autosoučástek u prodejců mohou ovlivňovat i další faktory. Předně cenová politika vůči maloodběratelům. Rada prodejců se snaží udržet si jak velkoobchodní, tak maloobchodní ceny. Pokud jsme prostě běžný zákazník, nemusí se nám na lepší cenu podařit dosáhnou. Právě e-shop Voton, přesněji jeho majitelé, se rozhodli odhalit, jak byznys s autodíly vlastně funguje. Co vše platíme v ceně součástky? Proč se ceny u různých prodejců tak diametrálně liší? Oplatí se ještě nakupovat v kamenných prodejnách, nebo pouze v e-shopu? Podívejte se na užitečný článek na téma Trh s autodíly v době internetu.

O Voton.cz

Provozovatelem e-shopu Voton.cz je firma Voton trade, s.r.o. Ta se zabývá prodejem autodílů i dalšího příslušenství pro osobní vozidla napříč všemi automobilovými značkami. Firma má sídlo v Českých Budějovicích, ale díky perfektně fungujícímu e-shopu vám jakákoliv součástka dorazí rychle prostřednictvím Zásilkovny, PPL, DPD nebo Českou poštou. Voton dodává servisní a spotřební díly, motorové díly, spojky, výfuky, podvozkové díly, karosařinu, provozní kapaliny a oleje, nářadí pro servisy a celou řadu dalších potřeb pro autoopravárenství. E-shop nabízí za skvělé ceny jak originální náhradní díly OEM, tak ty univerzální.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *